top of page
kuresel_amaclar_15_siyah_edited.png
ska15_edited.jpg

Karasal ve tatlısu ekosistemlerinin korunması ve düzeltilmesi

Hedefler

1,6 milyar

Yaklaşık 1,6 milyar insan geçimini ormanlardan sağlıyor.

Veriler

Avatar I-II

Harun Atalayman

Uni-Art Koleksiyonu

Heykel
Üzeri boyalı ahşap

avatar 1.png

Avatar heykelleri, figürlerin duruşu ve kullanılan renkler itibariyle amfibik bir canlının insanla birleşmiş halini andırır. Heykellerde kullanılan göz alıcı renkler ve desenler, doğal yaşamda zehirli ve tehlikeli canlılarla benzerlik gösterir. Heykellerin pozunda kurbağaların formunun yansıtılması ve üzerlerindeki desen tehlikeli istilacı türler arasında yer alan Afrika Boğa Kurbağasını çağırıştırır. Dolayısıyla eser, genelde istilacı ve zehirli türlere atanan fiziksel özellikleri insan morfolojisi ile birleştirerek izleyiciyi, antroposen çağında insanın yıkıcı etkisini düşünmeye davet eder. 

 

#karasalekosistemlerinkorunması #çölleşmeyeson #biyoçeşitliliğinkorunması #ormansızlaşmanındurdurulması #doğalhabitatlarınkorunması #tatlısusistemlerininkorunması 
 

Sanatçı Hakkında:

Birçok anıt heykel projesine imza atan sanatçının en çok ses getiren çalışması, İzmir Yeşildere mevkiinde bulunan kayalıklar üzerine aplike edilerek biçimlendirilen, dünyanın en büyük heykel ve maskları arasında bulunan 40 metre yüksekliğindeki Atatürk Maskı’dır. Sanatçı, daha sonra yerleştiği İstanbul’da kurduğu kişisel atölyesinde gerçekleştirdiği heykelleriyle karma sergi ve fuarlarda yer almaya devam eder.

avatar 2.png
bottom of page