top of page

“YAKLAŞ” Farklı Disiplinlerden Akademisyen ve Araştırmacıları Aynı Platformda Buluşturdu

17-18 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleşen ‘ÖzÜ Disiplinlerötesi Düşünce’ tarafından kurgulanan ''YAKLAŞ''ın ilk etkinliğinde, farklı disiplinleri bir araya getirmek ve karmaşık problemler için stratejik çözüm yollarını geliştirmek adına çalışma alanları arasındaki mesafenin azaltılmasına yönelik çözüm önerileri tartışıldı. Etkinliğin ilk gününde ekonomi, mimarlık, gastronomi, mühendislik, hukuk, psikoloji, fizik, tasarım, uluslararası ilişkiler ve tarih gibi farklı disiplinlerden konuşmacılar bir araya gelirken, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Rektörümüz Prof. Dr. Esra Gençtürk “Etki” temalı panelde disiplinlerötesi çalışmanın önemine vurgu yapan konuşmalarını gerçekleştirdi.

 

 

Etkinliğin ikinci gününde ise farklı disiplinlerden gelen Özyeğin Üniversitesi üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin oluşturduğu gruplar, açılan 11 farklı atölyede disiplinlerötesi düşünceyi deneyimleme imkânı buldu.

YAKLAŞ Atölyeleri

YAKLAŞ Atölyeleri’nde, karma disiplinli ekiplerin bir kolaylaştırıcıyla güncel üst temalar etrafında birlikte düşünmesini ve kolektif bir düşünce sistematiği geliştirmeyi deneyimlemesini amaçlandı. Hukuktan gastronomiye, havacılık yönetiminden ekonomiye 18 farklı bölümden öğrencilerin katıldığı atölyelerin kolaylaştırıcılığını Özyeğin Üniversitesi öğretim üyeleri gerçekleştirdi.

Kanal İstanbul - Yasemin Somuncu, EÇEM & Özlem Altınkaya Genel, Mimarlık Fak.


Mavi Minibüs - Çimen Erkol, İnsan ve Toplum Bilimleri


Maaş - Emre Soyer, İşletme Fakültesi


Karnıyarık - Ebru Tekin Bilbil, Gastronomi


Pasaport - Ayşe Hazar Köksal, Tarih, Tasarım Toplum Teknoloji


Yeni Medya&Sanat - Simge Esin Orhun, İletişim Tasarımı


Hızlı&Çok - Erhan Öztop, Bilgisayar Müh.


Akıllı - Sevil Yazıcı, Mimarlık Fak.


Pet Şişe - Zeynep Başaran, İnşaat Müh.


Sınır - Ali O.İlhan, End. Ürünleri tasarımı, Sosyoloji


Işık - Nil Kutlar, EÇEM & Altuğ Başol, Mühendislik Fakültesi kolaylaştırıcılığında gerçekleşti.

YAKLAŞ_paneller_foto.jpg
yaklas-web.png

Yaklaş 2018 kitapçığını incelemek için:

bottom of page