top of page

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ, YAKLAŞ 2030 PROGRAMI’NIN 2018-2024 DÖNEMİ

deneyimlerini hazırladığı kitap aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıyor

Özyeğin Üniversitesi’nin (ÖzÜ) Yaklaş 2030 Programı, Birleşmiş Milletler’in 17 sürdürülebilir kalkınma amacına ulaşmak için belirlediği 2030 hedefine hızla yaklaştığımız süreçte, dünyamızın acil sorunlarına disiplinler ötesi ve katılımcı yöntemlerle çözüm arıyor. Yaklaş 2030 kitabı, program kapsamında 2018’den bu yana gerçekleştirilen dört farklı projede oluşan birikimi kayıt altına almayı ve kamuoyuyla paylaşmayı hedefliyor.

 

Yaklaş 2030, disiplinlerin arasındaki mesafeleri azaltmak; farklı bölümlerden akademisyenler, öğrenciler ve farklı alanlarda uzmanlaşan idari ekiplerin birlikte araştırması, öğrenmesi ve üretmesi çin ortam yaratmak amacıyla hayata geçirildi. Böylelikle Özyeğin Üniversitesi’nin iç ve dış paydaşları, gezegenin esenliği ve geleceği için hep birlikte çözüm üretme ve yaratıcı yollarla harekete geçme fırsatı buluyorlar.

 

Özyeğin Üniversitesi Prof. Dr. Esra Gençtürk, Yaklaş 2030 programıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Yaklaş 2030, disiplinlerin arasındaki mesafeleri azaltan, farklı alanları yatayda kesen bir öğrenme anlayışını hayata geçiriyor. Bu sayede farklı bölümlerden akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz, kampüsümüzün geleceği için birlikte çözüm üretme ve yaratıcı yollarla harekete geçme fırsatı buluyorlar. Öğrencilerimiz sürdürülebilirliği yalnızca veriler ve teorik bilgiler aracılığıyla öğrenmekle kalmıyor,harekete geçerek bizleri de eyleme davet ediyorlar.”

 

Program kapsamında bugüne kadar gerçekleştirilen dört proje, kitapta farklı renklerle temsil ediliyor. Açık sırtlı tasarım ise, daha sonra devam edebilecek süreçler için açılan alanı ve bu birikime yapılacak eklemelerin potansiyellerinin altını çiziyor.

WhatsApp Image 2024-07-04 at 23.22.41.jpeg
bottom of page