top of page
kuresel_amaclar_14_arkasiz.png
ska14_edited.jpg

Deniz kirliliğinin azaltılması

Hedefler

%40

Okyanusun yüzde 40 kadarı kirlilik, tükenen balıkçılık, kıyı habitatlarının kaybı ve diğer insan faaliyetlerinden ağır şekilde etkileniyor.

Veriler

Dalış Fotoğrafları

Şahika Ercümen

UNDP Türkiye

Fotoğraf
Pleksi üzerine baskı

anadoluimages_20061660.jpg

Denizlerdeki kirliliği görünür kılan bu fotoğrafta Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen yer alır. Haziran 2020’de İstanbul Boğazı’nda çekilen fotoğrafta, COVID-19 döneminde geri dönüştürülmesi mümkün olmayan maske, eldiven vb atıkların denizlerde yarattığı kirlilik gözler önüne serilirken izleyici, Ercümen’in “son yıllarda balıklardan çok plastikler arasında yüzüyorum” söyleminin tedirgin ediciliği ile baş başa kalır.

#denizkirliligininazaltilmasi #denizlerinkorunmasi #asiriavlanmayason #kiyilarinkorunmasi #surdurulebilirturizm #hayaletaglarason

 

Sanatçı Hakkında:

Şebnem Coşkun 1987 yılında İstanbul'da doğdu. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi [MÜGSF] Fotoğraf Bölümü'nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimini "su altı fotoğrafçılığı ve çevre" üzerine MÜGSF’de sürdürüyor. Çad, Nijer, Malezya, Tayland, Rusya, İspanya, Yunanistan ve daha birçok ülkede farklı konuları fotoğraflayan Coşkun, ulusal ve uluslararası birçok ödül aldı. 2012 yılından itibaren su altı fotoğrafçılığı ve belgesel fotoğrafçılığı konusunda kendini geliştirmektedir. Su altında da sosyal sorumluluk projeleri yaptı. Son yıllarda su altı tıbbi atıkları, plastik kirliliği, geri dönüşüm, iklim değişikliği ve doğa konularında çalışmaktadır. Şebnem Coşkun, Anadolu Ajansı İstanbul Ofisi’nde foto muhabirliği görevini sürdürmektedir.

bottom of page