top of page
kuresel_amaclar_04_siyah_edited.png
ska4_edited.jpg

Ücretsiz ilköğretim ve ortaöğretim

Hedefler

ska 4 istatistik 1_edited.png

Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan her 4 kızdan 1'i okula gidemiyor.

Veriler

Ölümcül Merak

Burçak Balamber

Uni - Art Koleksiyonu

Tablo
Tuval üzerine karışık teknik

kuculmus-ozyuni069.jpg

Eserde karanlık kapıların önünde konumlanmış tavşanlar popüler kültüre gönderme yaparak genellikle merakı, bunun ardından elde edilen bilgiyi ve temel bilgi edinme yolu olan eğitimi akıllara getirir. Merak ve eğitim;gelişmenin öncülü olmuş, ancak gelişme tarihte her zaman kucak açılarak karşılanmamış, ilerleme isteyen pek çok insan zorluklarla yüzleşmek zorunda kalmıştır. Balamber’in eserde kullandığı insan iskeleti de buna gönderme yapan bir ‘memento mori’ yani ölümün hatırlatıcı sembolü olabilir.  Farklı renklerde resmedilmiş tavşanlar ise eğitime erişimdeki ayrımcılığa bir gönderme olarak yorumlanabilir. 

#niteliklieğitim #erişilebilireğitim #herkesiçineğitim #eğitimhakkı #herdüzeydeeğitim #eğitimpolitikaları #sözelokuryazarlık #sayısalokuryazarlık

 

Sanatçı Hakkında:

Balamber, kompozisyonlarında kağıt kesme ve mürekkepleme gibi teknikleri kullanarak eserlerine eklediği üçüncü boyut hissi ve yarattığı kurgular aracılığıyla, “algı” kavramını sorgulamayı amaçlar.  Sanatçı, çalışmalarında tuval üzerine şablon baskı(stencil) ve akrilik boya ile çizgi roman çizim tekniğini kullanır. Animasyon sahnelerini andıran eserleri  genellikle canlı renkler, kontürler ve geometrik şekillerden oluşur. 

bottom of page